2024-02-13
Pierwsze spotkanie kulturalne z cyklu
„KU NIEPODLEGŁOŚCI”
poświęcone osobie Wojciecha Bogumiła Jastrzębowskiego
profesora Instytutu Gospodarstwa Wiejskiego i Leśnictwa w Marymoncie
Serdecznie zapraszamy.
Do zobaczenia w środę 21.02.2024 r. o godz. 17:00, Biblioteka Główna SGGW, ul. Nowoursynowska 161, wejście C, I piętro
————————————————-
Prof. Wojciech Jastrzębowski – od 1836 roku wykładowca Instytutu Agronomicznego w Marymoncie, historycznego poprzednika SGGW, pierwszej w Królestwie Polskim wyższej uczelni kształcącej w zakresie rolnictwa, od 1840 roku także w dziedzinie nauk leśnych. Wybitny botanik, wynalazca, meteorolog, leśnik, krajoznawca, pedagog. Uczestnik bitwy pod Olszynką Grochowską, jednej z najcięższych walk w Powstaniu Listopadowym. Autor dzieła “Konstytucja dla Europy”, przedkładającego myśli o zjednoczonych narodach kontynentu.
————————————————-
Zaproszeni goście:
– Alicja Wejner
– Olgierd Łukaszewicz
– prof. Elżbieta Jastrzębowska
– prof. Szymon Jastrzębowski
————————————————-
środa, 21.02.2024 roku, o godz. 17:00
Biblioteka Główna SGGW
ul. Nowoursynowska 161, wejście C, I piętro
————————————————-

Organizatorzy:

Muzeum Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz
My Obywatele Unii Europejskiej – Fundacja im. Wojciecha B. Jastrzębowskiego
___________________________
Patroni:
– Instytut Ekonomii i Finansów
– Wydział Nauk Ekonomicznych
————————————————-
Notki biograficzne prelegentów:
ALICJA WEJNER – dziennikarka, pisarka, malarka, projektantka ogrodów i działaczka społeczna. Autorka wielu publikacji prasowych i książkowych, w tym m.in. biografii Wojciecha Bogumiła Jastrzębowskiego pt. „Azymut wspólna Europa. Jastrzębowski” oraz trzech książek edukacyjnych dla dzieci, w których zawarte zostały najważniejsze idee Wojciecha Bogumiła – czysta woda do picia, czyste powietrze do oddychania i wspólne dbanie o planetę Ziemia. Założycielka Wydawnictwa Jagoda www.jagodawydawnictwo.pl
OLGIERD ŁUKASZEWICZ – aktor filmowy i teatralny. Absolwent PWST w Krakowie. Związany z warszawskimi scenami – Teatrem Dramatycznym, Współczesnym, Powszechnym i Studio. Występował też jako aktor Teatru Narodowego. Dwukrotny Prezes ZASP. Posiada w swoim dorobku kilkaset ról aktorskich, w tym u takich reżyserów jak: F.Bajon, A.Holland, K.Kutz, J.Machulski, A.Wajda. Odznaczony Orderem Odrodzenia Polski, Medalem Zasłużony Kulturze “Gloria Artis”. Założyciel “My Obywatele Unii Europejskiej – Fundacji im. Wojciecha B. Jastrzębowskiego”. Popularyzator “Konstytucji dla Europy” z 1831 r. autorstwa Jastrzębowskiego.
PROF. ELŻBIETA JASTRZĘBOWSKA – profesor nauk humanistycznych, archeolog i historyk sztuki. Kształciła się na Uniwersytecie Warszawskim, w Instytucie Papieskim Archeologii Chrześcijańskiej w Rzymie i na Uniwersytecie we Freiburgu (RFN). Prowadzi wykłady z zakresu sztuki rzymskiej, wczesnochrześcijańskiej i bizantyjskiej. Kierowała Stacją Naukową PAN w Rzymie oraz Zakładem Archeologii Klasycznej w Instytucie Archeologii. Autorka wielu publikacji z archeologii i historii sztuki antycznej. Praprawnuczka W. Jastrzębowskiego i autorka książki “Z Warsza-wy do Europy. Dzieje czterech pokoleń Jastrzębowskich”.
PROF. SZYMON JASTRZĘBOWSKI – absolwent Wydziału Leśnego SGGW. Doktor habilitowany nauk rolniczych w dyscyplinie nauki leśne, profesor Instytutu Badawczego Leśnictwa. W swoich badaniach zajmuje się genetyką populacyjną, koewolucją roślin
i zwierząt, biologią i ekologią nasion, jak również potencjałem adaptacyjnym leśnych zasobów genowych. Współautor przewodnika krajobrazowego zatytułowanego “Puszcza Kampinoska. Opowieści o wydmach, mokradłach i sosnach”.
Kategoria: