2016-10-21

W dniach 11-13 października br. na zaproszenie Gorana Dźordźiewić’a nasi przedstawiciele: Elżbieta Musiał i Grzegorz Trochimczuk uczestniczyli w 47. Smederewskiej Jesieni Poezji w Serbii. Smederewo to dawna, historyczna stolica Serbii. W imprezie, w dużej mierze przypominającej Warszawską Jesień Poezji, uczestniczyło 30 poetów z 12 krajów (Argentyny, Bangladeszu, Bułgarii, Grecji, Indii, Iranu, Macedonii, Polski, Serbii, Turcji, Wielkiej Brytanii i Włoch). Linearny układ poszczególnych spotkań gwarantował udział wszystkich zarówno w poszczególnych spotkaniach, jak i w przerwach pomiędzy nimi. A poezja czytana przez autorów w wersjach oryginalnych i lektorów w tłumaczeniu na serbski lub angielski królowała przez cały czas trwania Jesieni.

Odczuwalne było poważne zainteresowanie całego miasta tym wydarzeniem, poczynając od władz miasta (osobisty udział), instytucji kultury (biblioteka, centrum kultury, muzea), szkół (spotkania w szkołach przypominające nasze lekcje poetyckie „To lubię!”). Dzieci i młodzież pod kierunkiem nauczycieli byli zaangażowani w przygotowanie dużego spektaklu słowno-muzycznego w sali teatralno-kinowej mieszczącej ok. 1000 osób pod nazwą „Mały Złoty Kluczyk”. Nazwa związana jest z nagrodą dla najlepszych nauczycieli propagujących literaturę, a poezję w szczególności. Uczniowie niekiedy recytowali własne wiersze pisane z tej okazji. Poezja zawitała także w domu pogodnej jesieni.

Organizatorzy SJP, jak co roku zadbali o prestiżowe nagrody i wyróżnienia przyznawane poetom z Serbii i zagranicy. Nagrodzonym autorom, niezależnie od Antologii, wydano  odrębne dwujęzyczne pozycje zawierające ich wybrane utwory.  Główną nagrodę –„Złoty Klucz Smederewa” otrzymał Sean O’Brien, poeta, krytyk, nowelista i wydawca, profesor Uniwersytetu w Newcastle. Pięciu poetom przyznano nagrody „Złotej Struny”. Ciekawostką jest to, że po prezentacji ich wierszy publiczność głosowała na najlepszy utwór. Osoby nagrodzone i pozostali uczestnicy recytowali swoje utwory podczas finałowego wieczoru „Meridiany”.

Polska delegacja została uhonorowana na SJP w szczególny, wyróżniający sposób. W trakcie wieczoru otwarcia Jesieni odbyła się prezentacja Warszawskiej Jesieni Poezji oraz wierszy E. Musiał i G. Trochimczuka. Wyrażono  nadzieję, że  kolejnych latach będzie możliwa bliższa współpraca pomiędzy organizatorami obu wydarzeń. Ponadto podziękowanie za polskie uczestnictwo wyraził Prezydent Miasta Smederewa.

Większość poetów obecnych w Smederewie wyraziło nadzieję na zaproszenie do Polski na kolejną Warszawską Jesień Poezji. W tym także główny laureat Sean O’Brien.

                                                                                                                           Grzegorz Trochimczuk

sebia1serbia2serbia3serbia4serbia12serbia8serbia9swebia10swebia111swebia13image-loader