2024-05-04

Dokładnie za trzy miesiące od dziś, Zarząd Oddziału ZLP w Warszawie planuje rocznicowy koncert poetycki:

Baczyński. Baczyńskiego. O, Baczyński!

Okazja jest szczególna. To czas pamięci o Powstaniu Warszawskim, bohaterskim i tragicznym wydarzeniu sprzed 80 lat. Wtedy właśnie, 4 sierpnia, zginął  Krzysztof Kamil Baczyński – polski poeta czasu wojny, starszy strzelec podchorąży Armii Krajowej, podharcmistrz Szarych Szeregów, jeden z przedstawicieli pokolenia Kolumbów, w czasie okupacji związany z pismem „Płomienie” oraz miesięcznikiem „Droga”. Zginął w czasie powstania warszawskiego jako żołnierz batalionu „Parasol” Armii Krajowej. Poległ na posterunku w pałacu Blanka 4 sierpnia 1944 w godzinach popołudniowych (ok. 16), śmiertelnie raniony przez strzelca wyborowego ulokowanego prawdopodobnie w gmachu Teatru Wielkiego.

 

Po koncercie poetyckim, który jest zaplanowany w auli Domu Literatury w Warszawie, uczestniczy złożą kwiaty pod tablicą upamiętniającą śmierć K. K. Baczyńskiego (ul. Senatorska 14).

 

 

ZLP jest organizacja non-profit. Zwracam się do aktorów, recytatorów, studentów szkół teatralnych o pomoc jako wolontariuszy przy recytacji wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego podczas naszego koncertu. Proszę o zgłoszenia wraz z podaniem kontaktu na adres e-mail: gtrochimczuk@zlpwarszawa.pl

Dziękuję za pomoc i oczekuję na zgłoszenia. 

Kategoria: