2016-10-28
W ramach naszego projektu Warszawa opisana – Warszawa oczytana” – „Literaccy Patroni Ulic Warszawy” 3 listopada 2016 r. o godz. 13:00 (środa) zapraszamy do księgarni-kawiarni „Wrzenie Świata” przy ulicy K .I. Gałczyńskiego ( w okolicach ul. Foksal), w której odbędzie się spotkanie z Markiem Wawrzkiewiczem – znanym poetą, tłumaczem, który będzie mówił o życiu i niezwykle bogatej twórczości Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.
Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych, zwłaszcza mieszkańców i bywalców tej niezwykłej ulicy.

„Warszawa oczytana – Warszawa Opisana” 

Literaccy patroni ulic Warszawy Ulica Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego

galczynski-2

Organizator:

Związek Literatów Polskich Oddział Warszawski

Dom Literatury, Krakowskie Przedmieście 87/89

www.zlpwarszawa.worldpress.com

Czy wiesz?

KONSTANTY ILDEFONS GAŁCZYŃSKI pseud. Karakuliambro ur. 23 stycznia 1905 w Warszawie, zm. 6 grudnia 1953 tamże) – polski poeta Syn Konstantego i Wandy Cecylii z Łopuszyńskich, Pochodził z rodziny drobnoszlacheckiej, która pieczętowała się herbem Sokola. Jego debiut literacki w prasie nastąpił w 1923. Związany był z grupą poetycką Kwadryga oraz pismami satyrycznymi i politycznymi stolicy, należał do bohemy artystycznej. Jego utwory publikowała także „Tęcza”, pismo społeczno-literackie wydawane w Poznaniu. W 1930 poślubił Natalię Awałow (ślub odbył się w soborze metropolitalnym Świętej Równej Apostołom Marii Magdaleny w Warszawie). Wraz z początkiem II wojny światowej, powołany do wojska, brał udział w kampanii wrześniowej. Trafił do niewoli radzieckiej, z której został przekazany do niewoli niemieckiej. Okres okupacji spędził w stalagu XI A w Altengrabow. Współpracował m.in. z tygodnikami „Bluszcz”, „Prosto z Mostu” (przed wojną), a po powrocie do kraju z „Przekrojem” i „Tygodnikiem Powszechnym” oraz krakowskim kabaretem Siedem kotów. W roku 1950 sam stał się obiektem walki ideologicznej – jego twórczość została potępiona na Zjeździe Literatów Polskich przez Adama Ważyka jako drobnomieszczańska.

Jego najsłynniejsze utwory  poetyckie i książki to:

  • Zaczarowana dorożka(1948)
  • Ślubne obrączki(1949), 
  • Wielkanoc Jana Sebastiana Bacha (1950)
  • Niobe (1951)
  • Wit Stwosz (1952)
  • Kronika olsztyńska (1952)
  • Pieśni(1953).

 „Nie wys­tar­czy po­kochać, trze­ba jeszcze umieć wziąć tę miłość w ręce i prze­nieść ją przez całe życie”.

                                                                                                            Konstanty Ildefons Gałczyński

 Jarosław Iwaszkiewicz o Konstantym Ildefonsie Gałczyńskim powiedział:

„Jego poezja uszczęśliwia. To zdanie doskonale utrafia w charakterystykę twórczości poety. Jego wiersze przenoszą nas w świat piękna, którym rządzi słowo: oczyszczające i radosne”.

Kategoria: